Česko jede

Menu
Rodina

Vysočina

Vyplujte vstříc novým dobrodružstvím za historickými městy nad řekou Sázavou a poznejte klenoty Posázaví.

15 km | 4 hodiny | Rodina, Aktivní

Kouzelná místa na řece Sázavě

Popis trasy:

Vodácký výlet po řece Sázavě, která pramení v srdci Vysočiny nad vodní nádrží Velké Dářko, nás ze Světlé nad Sázavou zavede přes Stvořidla až do Ledče nad Sázavou. K největším zajímavostem Světlé nad Sázavou nepochybně patří zámek, kde může navštívit několik zajímavých expozic, posedět v kavárně, nebo se podívat do zámeckého parku a za návštěvu nepochybně stojí i zdejší středověké podzemí.
Řeka protéká zalesněnou romantickou krajinou a často meandruje. Cestou nás čeká celkem 6 jezů, které v případě, že nejsou sjízdné, lze poměrně dobře přenášet. Na této 15 km dlouhé trase leží Stvořidla, vodácká klasika Vysočiny. Stvořidla se svými slavnými peřejemi mají pověst jednoho z nejhezčích úseků řeky Sázavy, které ale pro sjízdnost potřebují dostatek vody. Peřeje jsou dlouhé zhruba čtyři kilometry a obtížnost se pohybuje v závislosti na průtoku mezi WW II a WW III. Stvořidla jsou tak vhodná především pro zkušené vodáky, kteří vyhledávají divokou vodu. Sjízdná jsou nejčastěji v březnu a v dubnu, v létě po silných deštích. Stovky balvanů jsou roztroušeny nejen v řece, ale i po okolních stráních. Podle pověsti rozsypal v údolí balvany čert, který se chtěl pomstit lstivému sedlákovy.
V Ledči nad Sázavou můžete obdivovat historické centrum a hrad s barokním parkem, který se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a celému městu.
Pokud budete mít chuť, můžete si výlet prodloužit a z Ledče pokračovat na Chřenovice, Zruč nad Sázavou, Kácov, a dále. Trasa kopíruje železnici, takže můžete velmi dobře využít vlakového spojení.

Trasa

Nalodíme se ve Světlé nad Sázavou (144.2 říční km; 0km), poplujeme dále na Smrčnou (139 říční km; 5,2km), Stvořidla (135.2 říční km; 9km) do Ledče nad Sázavou. (129 říční km; 15,2 km)

Povrch

Peřeje

Typ aktivity

Vodácké

Cílové skupiny

Rodina , Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Světlá nad Sázavou

21° Vlhkost vzduchu: 62%
Oblačnost: 100%
Vítr: (SSE) 16km/h
overcast clouds
Thursday 20° 18°
Friday 25° 18°
Saturday 18° 11°
Sunday 17° 11°
Fotogalerie: Další 2 fotky

Rodina

Vysočina

15 km | 4 hodiny
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem