Česko jede

Menu
Rodina

Vysočina

Během jednoho dne navštívíte tři klenoty Posázaví. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

21 km | 5 hodin | Rodina, Senioři, Aktivní

Hrady a zámky nad řekou Sázavou

Popis trasy:

Své putování zahájíme v malebném městečku Ledeč nad Sázavou. Zde si můžeme prohlédnout historické centrum a hrad s barokním parkem, který se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a celému městu. Zdejší hrad působí jako magnet na filmaře, natáčela se tady třeba oblíbená česká pohádka Anděl Páně 2. Cesta dále povede přes přírodní rezervaci Stvořidla. V hlubokém údolí tady koryto řeky Sázavy vytvořilo balvanité řečiště, které je odedávna rájem vodáků. Řeka tady má prudký spád a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řece, ale i po okolních stráních. Podle pověsti rozsypal v údolí balvany čert, který se chtěl pomstít lstivému sedlákovi. Dalším zastavením na naší trase je Světlá nad Sázavou. K jejím největším zajímavostem nepochybně patří zámek, který otevřel své brány veřejnosti v roce 2014 a vy tady může navštívit několik zajímavých expozic, posedět v kavárně, nebo se podívat do zámeckého parku. Ve Světlé nad Sázavou stojí za návštěvu i středověké podzemí.
Na závěr navštívíme jeden z našich nejmohutnějších hradů – Lipnici nad Sázavou, který je postaven na výrazné skalnaté vyvýšenině a vyčnívá vysoko nad okolní terén. V domku pod hradem prožil poslední léta života Jaroslav Hašek. Právě zde psal své nejslavnější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka. Budete-li mít chuť, nechte se ukazateli dovést ke Starému lomu, kde je ve skalní stěně přímo nad hladinou vytesaný jeden ze tří kamenosochařských monumentů, označovaných jako Národní památník odposlechu. Jedná se o plastiku Zlaté oči. Dále pak k lomu, kde jsou vytesaná ústa pravdy a také k Bretschneide­rovu uchu.

Trasa

Vzdálenosti: Ledeč nad Sázavou (0 km) – Světlá nad Sázavou (12 km) – Lipnice nad Sázavou (21 km)

Povrch

lesní cesty, polní cesty, asfalt

Typ aktivity

Pěší turistika

Cílové skupiny

Rodina , Senioři , Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Ledeč nad Sázavou

17° Vlhkost vzduchu: 58%
Oblačnost: 100%
Vítr: (SW) 22km/h
light rain
Friday 17° 11°
Saturday 11°
Sunday 12°
Monday -1°
Fotogalerie: Další fotka

Rodina

Vysočina

21 km | 5 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem