Česko jede

Menu
Rodina

Vysočina

Vydejte se na poutavý výlet z Chotěboře kolem vyhlídkových skalisek Koukalky do hlubokého a skalnatého údolí řeky Doubravy, které je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor

14 km | 3 hodiny | Rodina, Senioři, Aktivní, Relaxace

Údolí Doubravy

Popis trasy:

Chotěboř leží v krásném a ekologicky čistém prostředí Českomoravské vrchoviny, na severu kraje v okrese Havlíčkův Brod. Přírodní rezervace Údolí Doubravy se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Železné hory, severovýchodně od Chotěboře. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Středně náročná naučná stezka vede souběžně s červenou turistickou trasou a seznámí vás s řadou zajímavých geomorfologických jevů, typickým rostlinstvem a živočišstvem. Ve svazích nad řekou uvidíte nejrozsáhlejší kamenná moře v údolí, nad nimiž se až nad koruny smrků vypíná jediná skalní věž, nazvaná „Čertův stolek“. Na vrcholu nejvyšší skály „Sokolohrady“, kam vás zavede turistická stezka, je upravená vyhlídka.
Budete li mít chuť si výlet za poznáním zdejší přírody kulturně obohatit, navštivte Městské muzeum Chotěboř, které sídlí v části zdejšího zámku.

Socha čerta
Více než tři metry vysoká betonová socha čerta od sochaře M. Olšiaka, který hraje šachy, se nachází u hlavní cesty směrem na Ždírec nad Doubravou. Čerta si město vybralo proto, že právě on má vazbu na legendu související s nedalekým údolím Doubravy. Vypráví o tom, že pekelník tu poustevníka sváděl k porušení půstu a na kamenný stolek mu kladl různé pokrmy. Poustevník odolal a s pomocí kněze se a čerta zbavil.

Trasa

Chotěboř (0 km) – Horní Mlýn (2,5 km) – Točitý Vír (3,5 km) – Sokolhrady (4,5 km) – Bílek (8 km) – Nad čertovým stolkem (11,5 km) – Chotěboř (14 km)

Povrch

převážně lesní cesty

Typ aktivity

Pěší turistika

Cílové skupiny

Rodina , Senioři , Aktivní , Relaxace


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Chotěboř

12° Vlhkost vzduchu: 80%
Oblačnost: 100%
Vítr: (WNW) 5km/h
overcast clouds
Friday 11°
Saturday 14° 10°
Sunday 12°
Monday 12°
Fotogalerie:

Rodina

Vysočina

14 km | 3 hodiny
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem