Česko jede

Menu
Rodina

Střední Čechy

Sázava patří mezi nejhezčí řeky v republice, a to díky dvěma krásný peřejím v horní části s názvem Stvořidla a v dolní části mezi obcemi Krhanice – Pikovice.

207 km | 7 dní | Rodina, Senioři, Aktivní, Relaxace

Sázava

Popis trasy:

Na střední a dolní části je množství jezů s vorovými nebo sportovními propustmi. Řeku nevyhledávají jen vodáci, ale i trampové, kteří jí říkají Zlatá řeka. Nejčastěji se řeka v létě splouvá z Ledče, odkud teče již mírným proudem širokými údolími, přibývá chat a historických památek – např. zámek ve Zruči, kde je i vodácké muzeum, v meandru leží hrad Kácov s barokním zámkem a následuje i jeden z nejzachovalejších hradů na našem území Český Šternberk. Přes Rataje a Ledečko meandruje řeka ke stejnojmennému sklářskému městu Sázava s kdysi proslulým střediskem slovanské vzdělanosti sázavským benediktinským klášterembene­diktinským klášterem. Na dolním úseku od Týnce se řeka zařezává do hlubšího údolí, přibývá kamenů a řeka nabírá na obtížnosti. Bohužel je zde velké množství derivačních elektráren, které odvádějí vodu z koryta řeky na stovky metrů. Pro pohodlné splutí je nutné počítat s minimálně 10 cm navíc k limitu sjízdnosti, jinak jsou úseky pod jezy často obtížně průjezdné.

Informace o sjízdnosti, nebezpečných úsecích a mnohé další získáte na raft.cz.

Trasa

Žďár nad Sázavou - Přibyslav - Havlíčkův Brod - Světlá nad Sázavou - Smrčná - Stvořidla - Ledeč nad Sázavou - Poříčí nad Sázavou - Týnec nad Sázavou - Krhanice - Pikovice

Povrch

Voda :-)

Typ aktivity

Vodácké

Cílové skupiny

Rodina , Senioři , Aktivní , Relaxace


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Zdar

22° Vlhkost vzduchu: 48%
Oblačnost: 0%
Vítr: (SSE) 10km/h
clear sky
Tuesday 22° 15°
Wednesday 22° 15°
Thursday 21° 15°
Friday 20° 16°

Rodina

Střední Čechy

207 km | 7 dní
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem