Česko jede

Menu
Rodina

Východní Čechy

Z Litomyšle, která se pyšní renesančním zámkem zapsaným na seznam UNESCO a řadou dalších jedinečných atraktivit, se vydáte do Poličky, rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, jejíž historické centrum obepíná prstenec mohutných středověkých hradeb.

51 km | 5 hodin | Rodina, Senioři, Aktivní

Do středověké Poličky

Popis trasy:

Z Litomyšle, která se pyšní renesančním zámkem zapsaným na seznam UNESCO a řadou dalších jedinečných atraktivit, se vydáte do Poličky, rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, jejíž historické centrum obepíná prstenec mohutných středověkých hradeb. Středně náročná trasa propojuje dvě historická města Českomoravského pomezí spojená s našimi hudebními velikány. V romantické Litomyšli nezapomeňte navštívit zámecký pivovar, kde se narodil asi nejznámější český hudební skladatel Bedřich Smetana. Můžete si vychutnat krásu renesančního zámku zdobeného tisíci sgrafitových psaníček nebo zavítat do zámeckého sklepení se sochami Olbrama Zoubka. Jen pár metrů odtud na vás čekají zajímavé expozice regionálního muzea či piaristický kostel s unikátní vyhlídkou na zámek a celé město. Středověká Polička nabízí procházku po hradbách, které se svými 1220 metry patří k nejzachovalejším systémům městského opevnění ve střední Evropě. Vystoupat můžete také na věž kostela sv. Jakuba, kde se narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů. Naskytne se vám odtud krásný výhled na město a okolí. Procházku historickým jádrem města s barokní radnicí, umělecky hodnotným morovým sloupem a kašnami můžete zakončit v Centru Bohuslava Martinů, kde se v zábavných interaktivních expozicích seznámíte s osudy poličského rodáka, historií města i sklářství v regionu. Na trase můžete navštívit také Muzeum vesnice v Dolním Újezdě, přírodní památky V bukách a Sněženky ve Vysokém lese, naučnou stezku s obnovenými kaplemi ve Vysokém lese nebo statek Vojnarka v Trstěnici (čp. 59), který je vzácnou ukázkou tradiční lidové architektury. Úsek mezi Vysokým lesem a Trstěnicí nabízí také krásné výhledy do okolní krajiny.

Trasa

4019 Litomyšl > Sebranice > Polička > Pomezí (24 km), 4102 Pomezí > Vysoký Les (6,5 km), 4024 Vysoký Les > Trstěnice (7,5 km), 4023 Trstěnice > Čistá (5 km), 4028 Čistá > Litomyšl (7,5 km)

Povrch

Trasa je vedena po vedlejších silnicích a zpevněných cestách a využívá výhradně značených cyklotras.

Typ aktivity

Cykloturistika

Cílové skupiny

Rodina , Senioři , Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Litomyšl

18° Vlhkost vzduchu: 83%
Oblačnost: 100%
Vítr: (NE) 5km/h
overcast clouds
Thursday 23° 17°
Friday 19° 15°
Saturday 18° 15°
Sunday 18° 12°
Fotogalerie: Další 8 fotek

Rodina

Východní Čechy

51 km | 5 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem