Česko jede

Menu
Aktivní

Východní Čechy

Ze Svitav se vydáte se do romantické Litomyšle, kde si prohlédnete renesanční zámek zapsaný na seznam UNESCO, zámecké návrší s Klášterními zahradami a spoustu dalších atraktivit. Kromě historických památek si užijete také přírodu Javornického hřebene s krásnými výhledy do krajiny.

48 km | 5 hodin | Aktivní

Krajem tisícileté historie

Popis trasy:

V rámci trasy poznáte romantická města i malebnou krajinu turistické oblasti Českomoravské pomezí. Až do 13. století sahá historie Svitav, které jsou známy jako rodiště Oskara Schindlera, hlavní postavy Spielbergova filmu Schindlerův seznam. Ve městě se dodnes dochovaly jedinečné krásy církevní a měšťanské architektury. Projdete se malebným náměstím s mnoha renesančními a barokními domy. V městském muzeu si prohlédnete unikátní výstavu seznamující s osudy Oskara Schindlera a historií židovského osídlení v regionu, expozici Babiččino velké prádlo nebo jedinečný svitavský vyřezávaný betlém. Spoustu zážitků nabízí také volnočasové areály pro celou rodinu – Vodárenský les a lesní rekreační areál Brand. Přes Javornický hřeben dojedete do Litomyšle s renesančním zámkem, který je jedinou památkou východních Čech zapsanou na seznam UNESCO. V zámeckém sklepení vás čeká jedinečná sbírka plastik Olbrama Zoubka i voskové Srdce pro Václava Havla. Navštívit můžete i další atraktivity zámeckého návrší – Piaristický kostel s expozicí Andělé na návrší, regionální muzeum, Klášterní zahrady nebo unikátní Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Nádherné výhledy do krajiny se vám naskytne z Javornického hřebene, od osady Brlenka, ale také z věže kostelů ve Svitavách i Litomyšli. Odpočinková místa jsou k dispozici na Javornickém hřebeni, v obci Mendryka i v parcích a zahradách ve Svitavách a Litomyšli.

Trasa

4028 Svitavy > Horní rybník > odb. na Javornický hřeben > Brlenka > Litomyšl (25,5 km), 182 Litomyšl > Strakov > Mendryka > Opatovec (17 km), 4033 Opatovec > Svitavy (5,5 km)

Povrch

lesní cesty, silnice II. a III třídy - výhradně po značených cyklotrasách

Typ aktivity

Cykloturistika

Cílové skupiny

Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Svitavy

Vlhkost vzduchu: 73%
Oblačnost: 100%
Vítr: (SW) 11km/h
overcast clouds
Sunday
Monday -0°
Tuesday -2°
Wednesday
Fotogalerie: Další 10 fotek

Aktivní

Východní Čechy

48 km | 5 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem