Česko jede

Menu
Rodina

Jižní Čechy

Z Tábora do Bechyně prochází stezka podél Lužnice strmým říčním údolím se zříceninami hradů Příběnice a Dobronice, Stádleckým mostem i tunelem ve skále. Historická trasa Tábor - Bechyně, kterou zakládal již v 19. století hrabě Harrach patří k nejhezčím u nás a měla by se stát první evropskou certifikovanou trasou na území ČR.

30 km | 9 hodin | Rodina, Aktivní

Příběnická stezka z Tábora do Bechyně

Popis trasy:

Úsek z Tábora do Bechyně je na celé řece Lužnici jedním z nejkrásnějších. A že pěšky je to po jejích březích neméně úchvatné, věděli už naši turističtí předkové. Vyznačili tu s přispěním hraběte Harracha v roce 1895 jednu z prvních turistických tras v celém kraji vůbec. Stezka byla vybudována po kamenných terasách, prolámána skalami a opatřena mostky i lavičkami. Ve stopách otců turistiky stejnými místy dnes můžete jít i vy!

Zastavení u Eleonory Trasa začíná u táborského nádraží, ale rychle utíká z města. Než ochutnáte první půvaby okolí řeky Lužnice, ukáže vám ještě zajímavě řešený Švehlův most a poutní kostel v Klokotech. U řeky vás jako první přivítá studánka Eleonora s vydatným zdrojem pitné a chutné vody, hned vzápětí pak potkáte pomníček c. k. vrchního rady Jánského a Domečkovo zátiší. Věřili byste, že se tu turisté ukrývali před nepohodou už před sto lety?

Půjdeme dál? Pokud byste si náhle rozmysleli cíl cesty, můžete za Vlčím dolem odbočit na Harrachovu lávku. Vede tudy stezka právě ke klokotskému kostelu. Jestli vás začátek trasy ale pouze navnadil, můžete si být jistí, že na další zajímavosti nebudete dlouho čekat.

Skrz skálu Okolo několika starých mlýnů a polostržených jezů, které jsou za dobré vody vodáckou lahůdkou, totiž brzy dojdete k unikátnímu skalnímu tunelu. Je dlouhý 30 m a vznikl za první republiky jen a pouze pro vás – pěší turisty.

Dál vzrušující cestou Ostrov Adamitů vám po chvíli připomene nelehké začátky nudismu v Čechách. Vždyť víte, jak s těmi odpadlíky kdysi Žižka zatočil. Pozor tu nemusíte dávat na naháče, ale hlavně při přecházení ochozu, který je odvážně zavěšený na Příběnické skále.

Zasloužený odpočinek Za ním už na vás vykoukne penzion a chata, kterou tu vybudoval už sám Harrach. Můžete se tu občerstvit, odskočit si ke zřícenině Příběnice či stočit svoje kroky do Malšic na vlak nebo autobus. To byste se ale ochudili. A jak!

Vzhůru na most! Čeká na vás totiž jedinečná technická památka a „poslední Mohykán“ – Stádlecký řetězový most. Za ním vám Lužnice ukáže svůj druhý břeh a provede s výhledem na papírnu a kolem kostela až k dobronickému hradu. Tahle romantická zřícenina skrývá nejedno překvapení. Rozhodně to ale není překvapení poslední.

Půvaby Bechyně Trasa vás na konec ještě trochu pozlobí, když vám v závěru přidá pár kroků k cíli. Nedělá to ale jen tak. Kousek po kousku vám totiž bude obnažovat fascinující pohled na oblouk unikátní Bechyňské duhy. Vedla po ní první elektrifikovaná dráha celého Rakouska-Uherska. Projet se po ní ostatně můžete i dnes. Anebo také můžete vyrazit objevovat půvaby lázeňského městečka Bechyně.

Ještě jednou! Zdá se vám toho na jeden den až moc k vidění? Není nic jednoduššího, než si výlet protáhnout do druhého dne. Míst k přenocování je trase hned několik a můžete si tak vychutnat všechny krásy, které trasa připravila.

Trasa

Tábor (žel. st.) – Švehlův most – lávka u Harrachovky – Příběnice podhradí – Lužničanka – Stádlecký most – zřicenina Dobronice u Bechyně – Bechyně (žel. st.) značení: červená turistická značka

Povrch

převážně lesní stezka podél řeky

Typ aktivity

Pěší turistika

Cílové skupiny

Rodina , Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Tábor

17° Vlhkost vzduchu: 76%
Oblačnost: 13%
Vítr: (SE) 20km/h
few clouds
Tuesday 20° 16°
Wednesday 22° 16°
Thursday 22° 16°
Friday 21° 17°
Fotogalerie: Další 3 fotky

Rodina

Jižní Čechy

30 km | 9 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem