Česko jede

Menu
Aktivní

Střední Čechy

Na této výpravě vás nečekají hluboké pohraniční hvozdy ani hřebeny dalekých pohoří. Jen kousek od Prahy se totiž ukrývá jedno z nejstřeženějších míst bývalého Československa. V Brdech je totiž ukrytý obrovský vojenský areál plný betonových monster a podzemních bunkrů.

50 km | 6 hodin | Aktivní, Adrenalin

Tajná raketová základna v Brdech

Popis trasy:

Doporučujeme nejprve se trochu seznámit s horami a na konci pak přímo s opuštěnou vojenskou základnou. Na cestě Brdami si vychutnáte hluboké lesy i prosvětlené palouky jako z pohádky. Z vrcholu Kuchyňka si to zamiřte na Studený vrch, největší stoupák široko daleko. A pak už hurá na raketovou základnu. Ta hrála v plánech obrany před nenasytným imperialistickým agresorem významnou roli. Vojáci, kteří tu sloužili, jí neřekli jinak než Klondajk. Přitom podmínky tu byly velmi komplikované. Při výstavbě byl doslova uříznut kus hřebene, aby vojáci získali monstrózní plochu pro rakety a jejich zázemí. Že jste dojeli přímo k základně, poznáte spolehlivě – masivní kovová brána s obrovskou betonovou zdí zdobenou zápisem “Pozor, střežený objekt.” Příroda tu sebevědomě přebírá vládu nad kdysi výhradním územím lidského budování. Postapokalyptická atmosféra je přímo hmatatelná a dlouho ji nevyženete h hlavy. Stejně jak každý uzavřený areál i Klondajk opředla řada mýtů. Povídá se, že tu byly umístěny atomové zbraně nebo že obří základna byla vybudována na obranu Prahy. Jsou to však jen legendy. Tato výprava není příliš náročná ani dlouhá, ale je natolik jedinečná, že se vám o vegetací obrostlých betonových monstrech možná bude v noci zdát. A když ne, tak o skvělém bikování určitě!

Trasa

Až na malé výjimky vede trasa po turistických značkách a cyklotrasách. Díky tomu je orientačně nenáročná, přesto je GPS výhodou.

Povrch

50 % lesní a polní cesty, 20 % lesní stezky, 30 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Jedna z největších výhod lokality je její dostupnost. Lehce dojedete autem nebo vlakem, z Prahy můžete vyrazit i po vlastní ose.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Hostomice

17° Vlhkost vzduchu: 87%
Oblačnost: 99%
Vítr: (NE) 4km/h
moderate rain
Thursday 22° 15°
Friday 20° 14°
Saturday 19° 14°
Sunday 16° 12°
Fotogalerie: Další 8 fotek

Aktivní

Střední Čechy

50 km | 6 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem