Česko jede

Menu
Aktivní

Severní Morava a Slezsko

Zajímají vás vzrušující příběhy partyzánů? Milujete bikování v dechberoucí beskydské divočině? Pak se vám toto dobrodružství vryje hluboko pod kůži.

117 km | 2 dnů | Aktivní, Adrenalin

Divoký příběh partyzánských hor

Popis trasy:

Podnikněte cestu do nejvýchodnějšího koutu naší země, na členitý horský hřbet Moravskoslezských Beskyd. Vrcholkům tu vévodí Lysá hora a když budete mít štěstí (nebo spíš smůlu), můžete tu v lese potkat i medvěda. Kromě horských krás si tu můžete vychutnat spletitý příběh partyzánů, který se ve zdejších horách odehrál. Brigáda Jana Žižky z Trocnova byl největší partyzánský oddíl, který u nás za druhé světové války působil. Jednotka složená ze sovětských vojáků i českých a slovenských dobrovolníků měla téměř 1400 bojovníků. Na hlavu jejího velitele vypsal vysokou odměnu samotný Hitler. Komunistická propaganda však partyzány příliš idealizovala. Jak to bylo doopravdy? Svou misi začněte v Rakové u Čadce. Pod Velkým Polomem překročíte státní hranici – půjde to rozhodně jednodušeji než v roce 1944, kdy se skupina partyzánů po potlačení Slovenského národního povstání přesouvala na Moravu, ale podařilo se jí probít až na několikátý pokus. Čeká vás náročný terén, Beskydy zkrátka nikomu nic nedarují zadarmo. Dále to vezměte přes Staré Hamry na vrchol Smrk. Právě v této oblasti působil partyzánský oddíl Wolfram a byl tu zákeřně zavražděn jeho člen Josef Bierský českým zrádcem Kotačkou. Pokračujte do údolí potoka Čeladenka, kde bylo v hustých lesích a prudkých svazích epicentrum působení partyzánů. Na každém kroku najdete pomníček či pamětní desku obětem čestných bojů. Dále zamiřte do tajemné Kněhyně, kde měla údajně brigády Jana Žižky základnu. Najdete tu bunkr velitelského oddílu. Pokračujte k místu nejdramatičtějších událostí historie brigády – Čertova mlýnu. Tady vyvrcholil hon na jednotku, jejíž zničení vyžadoval sám Hitler. Na partyzány tu gestapo připravila léčku a brigádu rozprášila. Zanedlouho začala operace Tetřev, kdy mělo 13 000 vojáků za úkol definitivně partyzány zlikvidovat. Většině se však podařilo proklouznout.

Trasa

V oblasti je dobré turistické a cykloturistické značení. Trasa vede prakticky výhradně po značených trasách. Přesto doporučujeme jet podle GPS.

Povrch

45 % lesní a polní cesty, 20 % lesní stezky, 35 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Vedle tradičního auta, máte také solidní možnost dopravy vlakem – hlavní trasa vede přes Bohumín na Mosty u Jablunkova, železnice vede i do řady dalších měst v podhůří.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Horní Bečva

-1° Vlhkost vzduchu: 96%
Oblačnost: 90%
Vítr: (SSW) 8km/h
overcast clouds
Wednesday -1° -2°
Thursday -1° -2°
Friday -0° -2°
Saturday -2° -5°
Fotogalerie: Další 6 fotek

Aktivní

Severní Morava a Slezsko

117 km | 2 dnů
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem