Česko jede

Menu
Aktivní

Střední Čechy

Jde o jednu z nejznámějších legend naší země: ve štolách pod kopci u soutoku Sázavy a Vltavy je prý ukrytý nacistický poklad nevyčíslitelné hodnoty - má tu být zlato, archivní materiály, ale třeba i plány létajících talířů. Už desítky let nedá spát profesionálním hledačům, dobrodruhům ani tajným službám.

40 km | 5 hodin | Aktivní, Adrenalin

Rozlousknete záhadu Štěchovického pokladu?

Popis trasy:

Výletní oblast soutoku Vltavy a Sázavy je velmi oblíbená. Atraktivitu lokality potvrzuje dlouhá historie československé turistiky a trampingu. Pokud vás kromě hezké přírody zajímá také tajemství Štěchovického pokladu, budete z tohoto výletu přímo nadšeni. Většina událostí se paradoxně neváže k Štěchovicím, ale k nedaleké vesnici Hradišťko. V malebném údolí Zahořanského potoka vás čeká údolí s romantickými zákoutími, plno chatek a uklidňující hučení vody. Poté dorazíte pod Petrov k železničnímu strážnímu domku s cedulí Pikiwitz, kde stál výcvikový tábor jednotek SS a celý prostor byl dokonale uzavřen. Zkrátka ideální úkryt! Vydejte se po slavné Posázavské stezce, vychutnejte si Raisovu vyhlídku a zamiřte si to k rokli Šlemín. Narazíte tady na starou štolu, kde známý hledač Štěchovického pokladu Helmut Gaensel našel pec, kde byla tavena impregnační hmota pro zapečetění beden. Ovšem poklad nikde… Nevadí. Pokračujte k rokli Dušno a dále ke zbytkům Frankovy štoly. Právě tady byly uložená jediná prokazatelně nalezená část Štěchovického pokladu. V únoru 1946 k Hradišťku v utajení dorazila kolona vozidel americké armády a agenti prý odvezli 32 beden z pokladem. Po měsíci bedny na žádost vlády vrátili naplněné archiváliemi úřadu říšského protektora K. H. Franka. Dost lidí je ale přesvědčeno, že v nich odvezli něco úplně jiného… Další zastávkou je Klíč pod Medníkem, kde údajně leží klíč k celé legendě. Tato oblast je však díky vzácným rostlinám vyhlášená jako přírodní rezervace a jakékoliv výkopové práce jsou přísně zakázány. Těžko říct, zda-li je poklad skutečně tady nebo ne. Platí tu okřídlené “i cesta může být cíl” a důležité je prožít skvělou bikovou výpravu vyšperkovanou tajemnou, až mystickou atmosféru.

Trasa

Většinu trasy strávíte v doprovodu turistického značení. Mapa nebo GPS je přesto i tady vaší výhodou.

Povrch

50 % lesní a polní cesty, 20 % lesní stezky, 30 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Z Prahy co by kamenem dohodil. S dopravou mít problém nebudete – využít můžete autobusů pražské integrované dopravy nebo vlak, legendární Posázavský pacifik.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Davle

23° Vlhkost vzduchu: 70%
Oblačnost: 93%
Vítr: (SSE) 8km/h
overcast clouds
Thursday 23° 20°
Friday 26° 21°
Saturday 20° 13°
Sunday 19° 12°
Fotogalerie: Další 8 fotek

Aktivní

Střední Čechy

40 km | 5 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem