Česko jede

Menu
Aktivní

Střední Morava a Jeseníky

Za dalším dobrodružstvím se vydejte až do nejsevernějšího koutu Moravy. Čeká vás tu zvláštní kraj, který by mohl vyprávět jeden příběh za druhým. Třeba ten o zmizelých vesnicích…

43 km | 4 hodiny | Aktivní, Adrenalin

Zaniklé vesnice Rychlebských hor

Popis trasy:

Svůj výlet začněte ve vesnici Branná, kde můžete obdivovat místní hrad či zámek. Kdysi to byl bohatý kraj, ale po druhé světové válce bylo vysídleno německé obyvatelstvo a z kdysi prosperující oblasti se stal opomíjený kout země. Zmizeli lidé i na dvě desítky vesnic a osad… Tento poněkud mrazivý fakt dodává návštěvě tohoto kraje zvláštní, trochu tísnivou atmosféru. Modrá značka vás přivede do Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Poté vás čeká ostré stoupání na Kunčickou horu. Cestou vás budou provázet velké kupy z kamení, které připomínají někdejší pracovitost místních lidí – kdysi vysbírali kamení z polí, aby je mohli snadněji obdělávat. Cesta vás postupně dovede nejvyššímu vrcholu Rychlebských hor Smrk, fotogenickou skalku Pasieczna nebo vyhlídku Kovadlina. Za Špičákem vás stezka dovede k Borůvkového vrchu, odkud se dostanete na rozlehlou louku. A právě tady stávala horská obec Hraničky, založená roku 1785. Po válce došlo k vysídlení, a co zbylo, rozebrali noví obyvatelé okolních vesnic. Na příkaz komunistické vlády vesnici roku 21959 srovnali se zemí ženisté československé lidové armády. Toto vědomí vzbuzuje zvláštní, tísnivý pocit. Zbývá tu jeden jediný preživší dům, který pro svou rodinu zachránil lesní dělník Franz Schlegel. Ačkoliv tento příběh tu smutnější tvář československé historie, zdejší krajina vás okouzlí svým jedinečným půvabem a budete se sem rádi vracet.

Trasa

Trasa vede nejdříve po turistických značkách, na hřebenu se už jede jen podle hraničních patníků. Nemůžete minout, přesto nezapomeňte na kvalitní mapu nebo GPS navigaci.

Povrch

15 % lesní cesty, 70 % lesní stezky, 15 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Rychlebské hory jsou vyhlášené svou odlehlostí. Můžete využít vlak do Jeseníku a související přípoje, ale ideální je vlastní auto.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Staré Město

13° Vlhkost vzduchu: 80%
Oblačnost: 100%
Vítr: (WSW) 23km/h
light rain
Friday 11°
Saturday
Sunday
Monday -3°
Fotogalerie: Další 4 fotky

Aktivní

Střední Morava a Jeseníky

43 km | 4 hodiny
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem