Česko jede

Menu
Aktivní

Jižní Morava

Toto místo rozhodně nepatří mezi turistické atrakce, na mapě ho snadno přehlédnete. Je to škoda, protože se tu odehrál jeden z nejdůležitějších příběhů našeho národa, starý více než tisíc let. Příběh, který psali Cyril s Metodějem. Pátrání po hrobu staršího z bratrů může začít.

84 km | 2 dnů | Aktivní, Adrenalin

Hledání Věrozvěstova hrobu v Buchlovských horách

Popis trasy:

Svou misi odstartujte v Chřibech, které jsou označovány místními spíš jako Buchlovské hory. Po dvoudenním přejezdu vás čeká dobrodužné pátrání v krásné přírodě – pátrání po stopách bratrů, kteří k nám v roce 863 ze Soluně přinesli víru a vytvořili první písmo, a položili tak základy naší kultury. Cestou neminete horu sv. Klimeta. Podle pověsti právě tady Cyril a Metoděj zastavili za své slovanské pouti jako první a místo chráněné hradbou kopců a lesů zvolili pro vybudování opevněného kostela, kde uložili cenné ostatky sv. Klimenta. Celý kopec je prokopán skrz na skrz. Od sedmnáctého století je místo prohledáváno jasnovidci, hledači pokladů i archeology, kteří hledají buď poklad, nebo Metodějův hrob. Jeho nalezení se totiž považuje za svatý grál slovanských kořenů. I když tuto záhadu nejspíš nevyřešíte, cestu si naplno vychutnáte i tak. Můžete pokračovat ke Kazatelně, což je osamocený skalní útvar trčící nad údolím, do něj vytesané schody a na vrcholu kříž. Tady prý Metoděj kázal svým žákům. Zajímavý je také vrchol Hroby. Ten ve třicátých letech minulého století proslavila místní jasnovidkyně Maštalířová, která tu díky údajným zjevením vykopala kamennou desku označující Metodějův hrob. Ukázalo se však, že šlo o boudu na důvěřivé lidi. Mezi nejkrásnější místa hor patří Stupavské louky, odkud vidíte na hrad Buchlov. Pokračujte do horské osady Chabaně, odkud se dostanete před Velehrad s majestátní bazilikou. Je to nejznámější poutní místo v okolí a konají se tu slavné cyrilometodějské poutě. Svou pouť ukončete ve Starém Městě, kde se rozkládalo jedno z největších slovanských sídel. I tady historici hledali Metodějův hrob, ale marně. Jeho nalezení tedy stále zůstává velkým tajemstvím, ale jak se říká, i cesta může být cíl.

Trasa

Trasa vede prakticky výhradně po turistickém značení. Výjimkou je trail nad Chabaněmi, který jejen nenápadně značený tečkami na stromě a navigaci je potřeba věnovat větší pozornost.

Povrch

50 % asfalt, 40 % lesní a polní cesty, 10 % lesní stezky

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Lokalita je velmi dobře a snadno dostupná. Vedle auta se dá i velmi dobře využít vlakové spojení. Ideální variantou je dorazit autem nebo vlakem do Starého Města, odtud pokračovat vlakem na nástupní bod výpravy v Kyjově.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Kyjov

22° Vlhkost vzduchu: 87%
Oblačnost: 0%
Vítr: (SE) 13km/h
clear sky
Tuesday 23° 17°
Wednesday 25° 17°
Thursday 25° 17°
Friday 23° 17°
Fotogalerie: Další 4 fotky

Aktivní

Jižní Morava

84 km | 2 dnů
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem