Česko jede

Menu
Aktivní

Královéhradecko

Tyto hory jen tak v mapách nenajdete. Leží ve výběžku česko-polské hranice mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Naši předci tu zanechali, bohužel už chátrající, vzpomínku na svůj architektonický um. Putování krajinou Broumovského výběžku vás překvapí neopakovatelným duchem místa a okouzlí vás jedinečné kostely v malých vesničkách mezi kopci.

85 km | 2 dnů | Aktivní, Adrenalin

Výprava za kostely pod Javořími horami

Popis trasy:

Na dvoudenní výlet doporučujeme vyrazit z Meziměstí. Krajina vaše úsilí na kolech už brzy odmění typickými zvlněnými kopci, loukami a údolími, kde se choulí půvabné vesničky se svými kostely. Ve Vernéřovicích můžete obdivovat kostel Svatý Michal, omšelý a oprýskaný, ale stále ještě krásný. Kostel je součástí takzvané Broumovské skupiny, která představuje devět barokních kostelů v Broumovském výběžku, o jejichž významu ještě donedávna vědělo jen pár zapálených památkářů a historiků. Přestože další dva z kostelů do Broumovské skupiny nepatří, jsou velmi pozoruhodné, i když poněkud zpustlé. Jeden z nich je ukrytý v lese u údajně zázračného pramene, druhý stojí ve vesničce Zdoňov. Když vystoupáte nad Zdoňovem na kopec nad vesnicí, čekají vás masivní zdi kostela Panny Marie. Sami se přesvědčíte, jak silnou a neopakovatelnou atmosféru toto místo má. Pokračujte směrem Horní Adršpach až do Javořích hor. Zdolejte fantastickou stezku Hraničního hřbetu – a pak se přes zaniklou vesnici Libná vydejte zpátky ke Zdoňovu, odkud se napojte na hřeben skrz Mieroszowskie Ściany. Nenechte si ujít ani hřeben Ruprechtického Špičáku. Cestou potkáte ve Vižňově další kostel i rozhlednu, můžete se zastavit ve vesnici Janovičky. Dostanete se až k lukám nad horskou osadou Dworki, kde si vychutnáte dechberoucí výhled do krajiny. Jako další zastávku doporučujeme kostel sv. Markéty nad vesničkou Šonov. Kostel je velmi zanedbaný, ale i ve svém zuboženém stavu vzbuzuje silné emoce.

Trasa

Trasa vede výhradně po turistických značkách a cyklotrasách, bez mapy se ale neobejdete. Pozor na hraniční hřebenovce, v úseku nad Šonovem je značení trochu slabší. Na 100% se nespoléhejte ani na lesní cesty v mapě, mnoho z nich už pohltila příroda.

Povrch

35 % lesní cesty, 40 % lesní stezky, 25 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Jako obvykle u pohraničních hor je nejpohodlnější volba auto, využít ale můžete i solidní vlakové spojení do oblasti.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Meziměstí

Vlhkost vzduchu: 85%
Oblačnost: 99%
Vítr: (W) 22km/h
overcast clouds
Friday
Saturday -1° -5°
Sunday -3° -7°
Monday -3° -8°
Fotogalerie: Další 5 fotek

Aktivní

Královéhradecko

85 km | 2 dnů
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem