Česko jede

Menu
Aktivní

Východní Morava

Máte rádi tajemství? Vydejte se na česko-slovenskou hranici po stopách příběhu, který dnes už málokdo pamatuje.

103 km | 10 hodin | Aktivní, Adrenalin

Za Bohyněmi do Bílých Karpat

Popis trasy:

O takzvaných žítkovských Bohyních jste už možná slyšeli. Byly to výjimečné ženy, které žily uprostřed Bílých Karpat a z generace na generaci si předávaly prastaré umění, jak léčit, věštit a čarovat. Toto umění se stalo se předmětem zájmu středověkých inkvizitorů, vyšetřovatelů gestapa i STB. Jak naplánovat trasu této tajuplné mise? Nejlepší je zahájit ji v Rohatci u Hodonína. Můžete se stavit v krásném slovenském městečku Skalice, odkud pak vyrazíte krásnou cestou mezi vinnými sklípky a nádhernými horskými loukami. Další cesta vede přes Radějov v oblasti Čertoryje, kde příroda připomíná obrovské anglické parky a i díky obrovskému počtu vzácných a ohrožených druhů patří mezi nejcennější v Bílých Karpatech. Dalšími zastávkami mohou být Javorník nebo Filipovského údolí. Jakmile minete vysílač na vrcholu Velké Javořiny, doporučujeme nasměřovat si to k Holubyho chatě, odkud to je do vesnice Žitková asi třicet kilometrů. Vzhledem k členitému terénu a hlubokým údolím však není cesta úplně snadná. Žitková vás však za vaše úsilí odmění svým specifickým kouzlem. Často původní stavení jsou roztroušena na ostrých svazích údolí, kterého se dosud civilizace dotkla naprosto minimálně. Místní lidé vám možná – poté, co s nimi zapředete hovor v místní hospůdce – budou vyprávět o tajemných rituálech bohyň, ke kterým se sjížděli lidé ze širokého okolí, a to pro pomoc při nemoci, ale třeba i kvůli výkladu budoucnosti. Doporučujeme cestu neuspěchat, protože zdejší příroda přími vybízí k tomu, abyste se tu zdrželi déle a podlehli zvláštnímu kouzlu tohoto kraje.

Trasa

Trasa vede po turistických značkách, tudíž je orientačně nenáročná. Stačí mapa a trochu orientačního smyslu. Dejte si jen pozor na slovenské straně nad Skalicí, kde je značení v některých úsecích méně důkladné.

Povrch

Připravte se na střední náročnost vhodnou téměř pro každého. Na trase vás nepotkají žádné technické extrémy, trasa vede převážně po lesních cestách, které střídají lesní stezky i asfaltové přejezdy. Fyzická náročnost odpovídá výškovému profilu, „těšit se“ můžete spíše na táhlé kopce, ale vše v mezích slušnosti.

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Vydejte se na výlet vlakem

Přejezd Bílých Karpat z jihu na sever vyžaduje trochu logistiky. Dobrým nástupním místem je Rohatec ležící na železničním koridoru. Pokud jedete autem, můžete jej nechat v Uherském Hradišti nebo Starém Městě a do Rohatce využít vlak. Zpět k autu můžete dorazit opět vlakem z Bojkovic. Z Prahy vás čeká téměř 300 km, z Brna pak 70 km.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Rohatec

12° Vlhkost vzduchu: 95%
Oblačnost: 100%
Vítr: (NNW) 2km/h
overcast clouds
Friday 12°
Saturday 15° 12°
Sunday 15° 10°
Monday 15° 10°
Fotogalerie: Další 5 fotek

Aktivní

Východní Morava

103 km | 10 hodin
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem