Česko jede

Menu
Aktivní

Českolipsko a Jizerské hory

Tato oblast je, mírně řečeno, poměrně specifická. Ale jestli si myslíte, že vás tu nečeká nic zajímavého, velmi se pletete. Budete překvapeni, jaká dobrodružství tu můžete zažít!

95 km | 2 dnů | Aktivní, Adrenalin

Ralsko - mrazivá cesta českým Černobylem

Popis trasy:

Terén není zrovna náročný – krajina severozápadně od Mladé Boleslavi připomíná spíše placku. Což ovšem neznamená, že budete ochuzen o krásnou přírodu i vzrušující připomínky vojenské historie. Dají se tu najít úkryty jaderné munice, rozpadající se vojenské objekty jako z béčkových hororů i monstrózní letiště ukryté v lesích. Lokalita je vojenským cvičištěm už od 18. století. V roce 1968 prostor o rozloze 250 kilometrů čtverečních obsadila sovětská okupační vojska. Díky dlouholeté izolaci tak vznikla unikátní krajina bez civilizace. Hned za Mimoní se ponořte do hustých borových lesů až k Jelenímu vrchu a takzvanému Psímu kostelu, což je soustava přírodních převisů spojených umělými chodbami. Dále narazíte na Skalní bránu, jednu z největších svého druhu u nás. Z hřebenu se můžete přesunout k slavnému Máchovu jezeru, které je vlastně rybníkem a založil ho Karel IV. Pokud vás ale více zajímá oslnivá přehlídka tajů jednoho z nejstřeženějších a neutajovanějších míst bývalého Československa, vydejte se k objektu Javor 52. Jde o speciální podzemní úkryt pro jadernou munici. Byl hlídán zvláštním útvarem, jehož velení přímo podléhalo generálnímu štábu v Moskvě. Dodnes se spekuluje, zda tu byly jaderní zbraně skutečně uloženy, či ne. Je to přízračný pohled – ostnaté dráty, bunkry a technické budovy pohlcené divokou vegetací. Samotný objekt byl už zasypán, ale atmosféra místa by se dala krájet. Za pozornost stojí také bývalá tanková střelnice Židlov, ze které je dnes největší obora v Česku. Zajímavostí je, že před pár lety tu byl vysazen zubr evropský. Další zastávkou je zaniklá vesnice Svébořice, kterou dnes už připomínají jen zbytky několika do skály tepaných sklepů a ruiny vojenského městečka. O pár kilometrů dál minete další vojenské objekty a v Hvězdově můžete objevit dekontaminační zdravotnické zařízení, které působí jako z hororu. Nezapomeňte na monstrózní letiště Hradčany s nekonečně dlouho vzletovou dráhou a čtyřiceti hangáry. Nezapomenutelný zážitek nejen pro fanoušky vojenské historie!

Trasa

V poslední době se v oblasti turistické i cykloturistické značení hodně zlepšilo. Oblast je ale velmi rozlehlá a cesty spletité. Pokud nechcete bloudit, mapa a GPS navigace je jasná volba. V případě, že nechcete minout nejzajímavější vojenské objekty, zaznamenejte si jejich přenou polohu.

Povrch

40 % lesní a polní cesty, 10 % lesní stezky, 50 % asfalt

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní , Adrenalin


Počasí v kraji:

Mimoň

Vlhkost vzduchu: 89%
Oblačnost: 92%
Vítr: (NW) 7km/h
overcast clouds
Tuesday
Wednesday -0°
Thursday -0° -3°
Friday -1° -3°
Fotogalerie: Další 6 fotek

Aktivní

Českolipsko a Jizerské hory

95 km | 2 dnů
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem